Novinky Ostatní

Kdy může soud podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody?

Podmíněné odsouzení (lidově „podmínka“ ) je institut trestního práva, který umožňuje soudu odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího tři roky na zkušební dobu. To znamená, že odsouzený nemusí nastoupit výkon trestu odnětí svobody, ale má stanovenou zkušební dobu v délce 1-5 let, během které se musí takzvaně osvědčit. Pokud se odsouzený v této době osvědčí, trest nebude muset vykonat. Pokud se však neosvědčí, soud mu trest odnětí svobody nařídí vykonat. Jaké náležitosti je nutné splnit pro podmíněný odklad trestu vám odpoví Advokátní kancelář Olomouc.

Jaké jsou podmínky pro podmíněné odsouzení?

Soud může podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody pouze za splnění určitých podmínek. Trest odnětí svobody v prvé řadě nesmí převyšovat tři roky. Nezáleží přitom na rozpětí trestní sazby, ale pouze na skutečné výšce uděleného trestu. Je také důležité, aby osoba a rodinné poměry odsouzeného dávaly naději, že dojde k jeho nápravě i bez vykonání trestu odnětí svobody. (Nejedná se například o recidivistu). Pro podmíněné odložení trestu se soudce může rozhodnout také v případech, kdy ve prospěch obžalovaného hovoří skutečnosti jako například nízká společenská nebezpečnost činu, polehčující okolnosti a podobně.

Zkušební doba

Zkušební doba při podmíněném odsouzení trvá zpravidla jeden rok až pět let. Soud může zkušební dobu zkrátit nebo prodloužit, avšak pouze v odůvodněných případech.

Dozor

Soud může v rámci podmíněného odsouzení uložit odsouzenému dozor. Dozor vykonává probační a mediační pracovník, který s odsouzeným pravidelně hovoří a kontroluje jeho chování. Pokud se odsouzený v průběhu dozoru neosvědčí, probační a mediační pracovník může podat návrh na zrušení podmíněného odsouzení a nařízení výkonu trestu odnětí svobody.

About the author

angelo